Manual Thermometers
Mercury, non-mercury (liquid in glass), or bimetallic thermometers with analog displays, for general and application-specific use, with various temperature-range capacities and accuracies; may be traceable or certified to international standards.
In 1714, the mercury-in-glass thermometer was invented in Europe by physicist Daniel Gabriel Fahrenheit. Typically, the mercury is contained in a reservoir that opens to narrow glass tube. The distance that the mercury flows into the tube is dependent on the temperature to which the thermometer is subjected. The space above the mercury may be filled with air or an inert gas, or it may be a partial vacuum.
Thermometers are calibrated by exposing them to a known temperature and then marking the height of the mercury at that temperature. For example, one might calibrate to the freezing temperature of water (0°C or 32°F) by placing the thermometer in a mixture of ice and water. Then the thermometer could be submerged in boiling water to determine the point where the water changes from a liquid to a vapor (100°C or 212°F).
Mercury thermometers are still considered to be some of the most accurate temperature indicators. They can be used for a wide range of temperatures, from -37°C to 356°C (-35°F to 673°F). Modifications such as adding an inert gas above the mercury or replacing the glass with fused quartz can extend the upper temperature limit to as high as 800°C (1,470°F).
Mercury cannot be used below -38.83°C (-37.89°F), the temperature at which it becomes a solid. Moreover, nitrogen in the thermometer can flow down into the column and become trapped if the mercury solidifies, which makes the thermometer unusable. Use a thermometer that contains a mercury-thallium alloy for measuring lower meteorological temperatures – it will remain liquid to -61.1°C (-78.0°F).
- (16)
- (2)
- (3)
- (2)
- (4)
- (2)
- (3)
- (1)
- (3)
- (6)
- (1)
- (8)
- (2)
- (14)
- (6)
- (2)
- (15)
- (9)
- (43)
- (11)
- (2)
- (1)
- (2)
- (140)
- (4)
- (3)
- (2)
- (136)
- (3)
- (1)
- (7)
- (3)
- (8)
- (6)
- (1)
- (2)
- (88)
- (3)
- (5)
- (1)
- (3)
- (8)
- (59)
- (1)
- (1)
- (10)
- (19)
- (6)
- (8)
- (5)
- (11)
- (2)
- (10)
- (1)
- (1)
- (8)
- (3)
- (1)
- (3)
- (4)
- (4)
- (6)
- (1)
- (2)
- (49)
- (6)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (3)
- (2)
- (1)
- (61)
- (2)
- (1)
- (1)
- (22)
- (87)
- (3)
- (2)
- (3)
- (4)
- (1)
- (91)
- (1)
- (3)
- (14)
- (12)
- (15)
- (30)
- (41)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (6)
- (37)
- (8)
- (3)
- (12)
- (2)
- (6)
- (7)
- (5)
- (5)
- (4)
- (5)
- (5)
- (16)
- (1)
- (2)
- (7)
- (1)
- (311)
- (49)
- (5)
- (8)
- (2)
- (15)
- (11)
- (1)
- (2)
- (9)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (19)
- (1)
- (2)
- (1)
- (6)
- (9)
- (14)
- (1)
- (39)
- (4)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (10)
- (4)
- (39)
- (2)
- (4)
- (2)
- (2)
- (13)
- (4)
- (8)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (9)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (7)
- (1)
- (7)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
Filtered Search Results
H-B Instrument™ Easy-Read™ Environmentally Friendly Liquid-In-Glass Tank Thermometers
Cup holds liquid sample for effortless reading
H-B Instrument™ Bluetooth Verification, Probe and Stem Thermometers
Bluetooth enables remote monitoring and alerts
| Accuracy | ±1°C (2°F) from 0/40°C (32/104°F); ±2% above 200°C; otherwise ±2°C (4°F) |
|---|---|
| Temperature Range (English) | -58°F to +572°F |
| Temperature Range (Metric) | -50°C to +300°C |
| Resolution | 1° |
H-B Instrument™ Easy-Read™ Environmentally Friendly Pocket Liquid-In-Glass Thermometers
Convenience, portability and easy-to-read
| Thermometer Fill | Enviro-Safe™ Liquid |
|---|---|
| Scale | Celsius |
| Material | Glass |
| Length (English) Overall | 6.3 in. |
| Certifications/Compliance | Traceable to NIST. Includes a multi-language (English, French, German, Italian, Portuguese, and Spanish) Statement of Accuracy and Traceability. |
| Max. Temperature (Metric) | 50°C |
| For Use With (Application) | Ideal for field studies, waste water treatment and any “on-the-go” applications. |
| Length (Metric) Overall | 160 mm |
H-B Instrument™ FRIO-Temp™ Blood Bank Verification Thermometers
Verify sample temperatures in Blood Bank refrigerators.
| Includes | Multi-language (English, French, German, Italian, Portuguese, and Spanish) Statement of Accuracy and Traceability |
|---|---|
| Product Type | Blood Bank Verification Thermometer |
| Bottle Size | 250 mL |
| Bottle Fill | Enviro-Safe Liquid |
| Certifications/Compliance | NIST traceable, ISO/IEC 17025:2005 certified |
H-B Instrument™ Durac™ Plus™ Liquid-In-Glass Armored Thermometer
Features an open protective nickel plated brass armor
| Includes | Multilanguage instructions, Statement of Traceability indicating accuracy |
|---|---|
| Thermometer Fill | Blue Organic Liquid |
| Immersion Type | Partial Immersion |
| Material | Glass |
| Certifications/Compliance | ISO/IEC 17025:2005, A2LA, NIST, ANSI/SAMA Z236.1-1983 |
| Immersion Length | 76 mm |
H-B Frio-Temp SP Scienceware™ Calibrated Electronic Verification Thermometers, Calibrated for General Applications PROMO
Digital thermometers verify sample temperatures in freezers, refrigerators, incubators and ovens. Available calibrated for specific applications and equipment.
H-B Instrument™ Enviro-Safe™ General Purpose Liquid-In-Glass Thermometers, Partial Immersion 3 in.
Certified environmentally safe thermometers replace dangerous mercury
| Certifications/Compliance | Individually serialized thermometers are traceable to NIST; include a multi-language Statement of Accuracy and Traceability. |
|---|---|
| For Use With (Application) | Ideal for use in chemical/petrochemical laboratories, universities, scientific institutions, food and beverage processing, pharmaceutical and medical industries, dairies, breweries and distilleries. |
H-B Instrument™ Durac™ Ungraduated Thermometers
For use in experiments demonstrating the construction of a thermometer, determining two fixed points and the differences between Celsius and Fahrenheit scales
H-B Instrument™ Durac™ Oven Liquid-in-Glass Partial Immersion Thermometers
Features a round glass swell to hold the thermometer in place
| Includes | Non roll fitting |
|---|---|
| Accuracy | ±2°C, ±2.5°C above 100°C |
| Thermometer Fill | Red Organic Liquid |
| Immersion Type | Partial Immersion |
| Subdivision | 1°C |
| Temperature Range (Metric) | 0°C to 200°C |
| Max. Temperature (Metric) | 200°C |
| Min. Temperature (Metric) | 0°C |
H-B Instrument™ General Purpose Liquid-in-Glass Total Immersion Thermometers
These Liquid-in-Glass Total Immersion Thermometers are ideal for general use in chemical laboratories, universities, scientific institutions, food and beverage processing, petrochemical laboratories, pharmaceutical industry, medical industry, manufacturers, dairies, breweries, and distilleries.
| Thermometer Fill | Red Organic Liquid |
|---|---|
| Material | Glass |
| Grade | Economical |
| Subdivision | 1°C |
| Length (English) Overall | 11.8 in. |
| For Use With (Application) | Chemical laboratories, universities, scientific institutions, food and beverage processing, petrochemical laboratories, pharmaceutical industry, medical industry, manufacturers, dairies, breweries and distilleries |
| Length (Metric) Overall | 300 mm |
H-B Instrument™ Durac™ Maximum/Minimum U-Shaped Thermometer
For use in high moisture or wet environments including green houses, sample prepration areas and water treatment facilities
| Accuracy | ±1°C |
|---|---|
| Product Type | Blood Bank Thermometer |
| Thermometer Fill | Red Organic Liquid |
| Immersion Type | Total Immersion |
| Subdivision | 1°C |
| Length (English) Overall | 6 in. |
| Temperature Range (Metric) | -5°C to +20°C |
| Max. Temperature (Metric) | 20°C |
| Min. Temperature (Metric) | -5°C |
| Length (Metric) Overall | 152 mm |
BioCision™ CoolProbe™ Traceable Temperature Monitor
Universal probe can be placed in tubes or plates
| Height (Metric) | 48 mm |
|---|---|
| Width (English) | 2.7 in. |
| Min. Temperature (English) | -58°F |
| Max. Temperature (Metric) | 70°C |
| Width (Metric) | 70 mm |
| Accuracy | ±1°C |
| Dimensions (L x W x H) | 4.25 x 2.7 x 1.9 in. (108 x 70 x 48 mm) |
| Max. Temperature (English) | 158°F |
| Temperature Range (English) | -58°F to +158°F |
| Weight (English) | 1 lb. |
| Length (English) Overall | 4.25 in. |
| Certifications/Compliance | NIST |
| Temperature Range (Metric) | -50°C to +70°C |
| Min. Temperature (Metric) | -50°C |
| Display | Digital LCD |
| Weight (Metric) | 0.45 kg |
| Resolution | 1°C |
| Length (Metric) Overall | 108 mm |
| Height (English) | 1.9 in. |